Sprzedaż Samochodu Na Ukrainę

Sprzedaż samochodu na Ukrainę zdarza się w Polsce coraz częściej.

Powodem zainteresowania sprzedażą samochodu na Ukrainę , jest położenie blisko po sąsiedzku , łatwość dojazdu i szybko rosnąca oferta pojazdów na polskim rynku. Pomimo tego, w internecie krąży mnóstwo niesprawdzonych informacji, które powodują chaos i często zniechęcają Polaków do handlu ze wschodem . Całkiem niesłusznie !

Przećwiczyłem osobiście sprzedaż samochodu na Ukrainę, gdy po ogłoszeniu oferty sprzedaży na mój samochód (lokalizacja woj. podkarpackie) na najbardziej popularnych , polskich płatnych i darmowych portalach motoryzacyjnych odezwała się fala ogromnego zainteresowania kupnem zza wschodniej granicy , na sprzedaż samochodu na Ukrainę.

W sumie zauważyłem dużo większą ilość zapytań  i propozycji kupna , niż z rynku polskiego. Po kilku rozmowach okazało się, że powodem tak dużego zainteresowania okazały się opłaty celne. Jak mi wyjaśnili mieszkańcy Ukrainy, to na samochody zarejestrowane jako ciężarowe w UE , cło jest około połowę niższe niż na osobowe.

Szczególnym więc zainteresowaniem  na sprzedaż samochodu na Ukrainę , cieszą się wszelkie osobówki z kratką, jak też dostawcze i busy , które z łatwością można po sprowadzeniu i opłaceniu przerobić i użytkować tam jako auta osobowe, zaoszczędzając w ten sposób sporo na podatkach.

Sprzedaż samochodu na Ukrainę okazała się bardzo łatwa

Ponieważ chętnych było dużo, a szansa szybkiej sprzedaży , sporo większa  niż  w Polsce , zdecydowałem się zbadać sytuację  i  osobiście sprzedać auto na Ukrainę.

Samochody zarejestrowane u nas jako ciężarowe sprzedają się na wschód najlepiej.

Ale… zachęcony powodzeniem , poleciłem też moim znajomym sprzedaż samochodu na Ukrainę i udało im się  szybko zbyć swoje auta.

A były całkiem osobowe i można zdecydowanie stwierdzić , że niemłode . Można więc powiedzieć , że się da i nie ma się czego bać , zachowując podstawowe zasady ostrożności. Cena być może podobna jaką mogli by uzyskać u nas , ale sprzedali znacznie szybciej niż jest to możliwe w Polsce.

Aby wykonać sprzedaż samochodu na Ukrainę , wystarczy najprostsza standardowa  taka jak tutaj →umowa kupna sprzedaży  , jaką używamy  u nas.

Użyj dokładnej kopii polskiej umowy w języku ukraińskim dla swojego klienta, którą znajdziesz niżej. Będzie zaskoczony i mile zadowolony, więc znacznie ułatwisz sobie sprzedaż.

Ja przygotowałem dla Was najnowszy , akceptowany przez wszystkie urzędy 2017 wzór.

Możecie pobrać jakikolwiek inny z internetu , a jak nie chce się Wam szukać , albo nie jesteście pewni czy będzie aktualny , to pobierzcie sobie moje sprawdzone druki , takie ,  jakie ja używam zarówno na Polskę , jak i sprzedaż samochodu na Ukrainę .

Wybierz poniżej potrzebną Ci wersję umowy do wydrukowania i wypełnienia ręcznie. Klikając na ikonkę otworzysz stronę z umowami.

Wcześniej pobierz sobie instalkę SUMATRA, najmniejszy i najszybszy, polski program do czytania plików .pdf TUTAJ

Potrzebujesz wersję DOCX do edycji (wypełnienia na komputerze) i wydrukowania gotowego dokumentu ? Kliknij niżej na grafikę MX. WORD DOCX aby wybrać potrzebny druk na stronie z umowami.

Darmowy edytor DOCX, jeśli nie chcesz płatnego WORD-a, weź sobie TUTAJ.

Bądź lepszy niż inni i pobierz wzór umowy kupna sprzedaży auta w języku ukraińskim !

Weź sobie niżej dokładną kopię umowy polskiej w języku ukraińskim i użyj przy sprzedaży. Zaskoczysz swojego zagranicznego klienta profesjonalizmem i sprzedasz skuteczniej.

Pobierz umowę w języku ukraińskim, całkiem za darmo TUTAJ.

Poza standardowymi rubrykami do wypełnienia, jak data , miejsce , dane sprzedającego  i wszelkie dane auta, ważny dla nas jest tylko nabywca.

W rubryce „nabywca” wpiszcie uważnie dane , takie jak : imię i nazwisko kupującego  (możecie używać polskich znaków fonetycznych, gdyby nazwisko okazało się zbyt egzotyczne). Wpiszcie numer paszportu z oryginału, i kto go wystawił .

Albo wystarczy spisać z druku zaproszenia, bo też tam są wszystkie potrzebne dane i oczywiście dokładny adres klienta. Te dane są ważne bardziej dla nabywcy niż dla nas, bo to on będzie załatwiał w swoich urzędach import pojazdu i będzie miał spore problemy gdy mu zabraknie istotnych danych.

Pesel  nie występuje w dokumentach ukraińskich , więc  go pomijamy, ale numer identyfikacji podatkowej tam mają (odpowiednik naszego NIP) i bardzo chcą , żeby to im wpisać . Wpisujemy  go w rubrykę NIP-u nabywcy.

Nabywca bierze umowę , dowód rejestracyjny z kartą pojazdu , nasze ubezpieczenie i jedzie na naszych tablicach do siebie ?

Można i tak, ale nie do końca.

Mamy do wyboru dwa sposoby. Pierwszy, jak wyżej, szybki i bez kosztów. Niezwykle prosty, ale obarczony pewnym ryzykiem. Auto na naszych numerach rejestracyjnych, które po sprzedaży spowodowało by szkodę drogową, obciąży nasze OC nawet gdy już zdążyliśmy rozwiązać naszą umowę ubezpieczenia.

Drugi, dość prosty. Niestety odpłatny, ale całkiem bezpieczny. Powinniśmy udać się z
ukraińskim kupcem i zawartą umową kupna-sprzedaży do naszego Wydziału Komunikacji. Tam trzeba wypełnić wniosek o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych (tzw. czerwonych). We wniosku musimy zaznaczyć cel wydania, wywóz auta za granicę.

Opłata w tym przypadku wyniesie nie 62, jak normalnie, ale 80 Zł. Tych tablic tymczasowych nie musimy zwracać. Nasze stare tablice rejestracyjne trzeba zdać. Po otrzymaniu tymczasowych tablic udajemy się do dowolnego ubezpieczyciela aby wykupić ubezpieczenie tzw. 30-to dniowe do tablic tymczasowych. Koszt takiego krótkoterminowego ubezpieczenia wyniesie około 100 Zł.

Teraz kupiec zabiera sobie auto, a my możemy spać spokojnie.

Po sprzedaży , pozostało skasować należność. Najlepiej w złotówkach. Goście ze wschodu często operują euro , lub dolarami . Podjechałem więc z nabywcą do kantoru, dla pewności . Powiedziałem, że nie chcę go naciągać na kursie i dostałem w zamian sprawdzone 100% pieniądze. Myślę , że nie warto ryzykować wszystkiego w celu zysku paru złotych na bezpośredniej wymianie , wskutek zapłaty fałszywkami.

Czy sprzedaż samochodu na Ukrainę podlega pod Tax Free ?

Zwrot podatku VAT (tak zwany w Unii  tax free wywozowe) , za zakupione i wywożone z terenu Unii Europejskiej towary.  Zgodnie z przepisami nie ma zastosowania do samochodów , motocykli , łodzi innych większych rzeczy , których gabaryty przekraczają powszechne rozumienie bagażu podręcznego jeśli nie zostały zakupione od firmy zgłoszonej jako płatnik VAT.

Sprzedaż samochodu na Ukrainę nie różni się od krajowej.

Jeśli wybraliśmy sposob bez tablic tymczasowych, to z umową sprzedaży należy udać się do swojego, lokalnego Wydziału Komunikacji i zgłosić zbycie pojazdu.
Nie było najmniejszych problemów i na umowie szybko została przybita urzędowa , czerwona pieczęć zgłoszenia sprzedaży pojazdu  z aktualną datą.

W przypadku sposobu pierwszego, nic więcej nie potrzeba. Żadnych innych dodatkowych rzeczy. Żadnych oświadczeń nabywcy , czy zdawania tablic rejestracyjnych. Operacja jest całkowicie bezpłatna. Gdyby były jakieś problemy
lokalnie, to żądajcie wyjaśnień z uzasadnieniem od naczelnika wydziału na piśmie.

Uzasadnienie na piśmie zazwyczaj chłodzi nadgorliwość urzędów. Czasem
niektóre lokalne urzędy próbują się rządzić swoimi dziwacznymi  wymysłami.

Podbitą w Urzędzie Komunikacji umowę zbycia pojazdu , zanosimy do swojego ubezpieczyciela w celu zakończenia ubezpieczenia. To kończy całą procedurę z urzędami i sprzedaż samochodu na Ukrainę.

27 myśli nt. „Sprzedaż Samochodu Na Ukrainę

 1. Wszystko OK tylko powinniśmy wysłać pojazd na tablicach wywozowych.
  Kupujący (z Ukrainy) powinien zdać stałe tablice w miejscu ostatniej rejestracji i pobrać wywozowe (czerwone litery). Wydziały komunikacji w Polsce to jeszcze stary komunistyczny relikt pomimo dostępu do CEPiK. Każdy wydział interpretuje przepisy po swojemu a pisanie odwołać to strata czasu bo żeby osiągnąć wynik trzeba dojść do WSA czy NSA.

  • Nie napotkałem na taką trudność , więc po co komplikować. Wiadomo , że bezwład urzędów jest niewyobrażalny. Skoro do tej pory zadziałał najprostszy sposób , to znaczy , że jest zgodny z prawem. Oczywiście z czasem , może to ulec zmianie , znając „pomysłowość” poselską , ale wtedy poszukamy innego prostego rozwiązania. 🙂

 2. Witam Panie Jerzy.
  Mam u siebie w pracy zatrudnionych Ukraińców. mówili mi że u nich samochody są bardzo drogie. Jakie jest cło na samochody wwożone na Ukrainę? Da się zarobić eksportując auta ?

  • Trudno mi się wypowiedzieć jak wysokie jest cło i czy da się na tym zarobić. Nie zajmuję się handlem samochodami zawodowo , tylko sprzedaję niepotrzebne z mojej firmy. Na wschód sprzedaję dlatego , że nie muszę czekać miesiącami i wysłuchiwać marudzenia rodzimych klientów. Ukraińcy płacą ile trzeba i jestem zadowolony z szybkości sprzedaży. Oni powiedzieli mi to samo , że u nich drogo i że lubią zarejestrowane jako ciężarowe , bo cło jest dużo niższe. Poradziłem znajomym , żeby spróbowali swoje osobówki sprzedać , na które nie mieli zbytnio chętnych w kraju i też są zadowoleni . Sprzedali w normalnej cenie ,ale za to szybko.

    • Na pewno Allegro jest mocno śledzone przez klientów ze wschodu. Szukają głównie w poł.wschodnich województwach, ze względu na bliski dostęp. Jeśli ktoś ma jakieś inne informacje , to proszę, opiszcie swoje doświadczenia. Moja sprzedaż samochodu na Ukrainę z woj. podkarpackiego, była po ogłoszeniach na Allegro.

     • Auto polisingowe. Wykupiłem prywatnie i sprzedałem jako osoba fizyczna. W przypadku firmy proszę zapytać księgowość. Jak dotąd nie sprzedawałem bezpośrednio z firmy.

 3. Witam,
  macie Panowie jakieś doświadczenia w temacie co by samemu pojechać na ukraińską giełdę i sprzedać tam samochód? Teoretycznie nie można potem opuścić kraju bez samochodu, ale jak to wygląda w praktyce? Da się to jakoś obejść? Słyszałem, że wystarczy dogadać się z celnikiem, wiecie może coś więcej na ten temat?

 4. Jeśli Pan sprzedaje auto z firmy to czy nie powinno się wystawić faktury z zerwą stawką Vat?
  Proszę o podpowiedź, bo chcę sprzedać samochód, dzwonił klient z Ukrainy i nie wiem jaka jest cała procedura?
  Z góry dziękuję. Tomek

 5. Witam, dzisiaj zadzwonił do mnie Pan z Ukrainy, w odpowiedzi na wystawiony przeze mnie w jednym z serwisów internetowych, samochód osobowy na sprzedaż. Jako jedyny nie targowal się i nic mu cena nie przeszkadzała. Jutro ma przyjechać, ale mnie tu straszą znajomi, że jak z Ukrainy, to będę miała kłopoty. Z artykułu wnoszę, że taka sprzedaż nie różni się niczym, od sprzedaży na rodzimym rynku. Pobrałam umowę pl i w ukraińskim języku, ale chyba spiszę naszą….Nie wiem. Dam, co mam i rozumiem, że dalej już nic mnie nie obchodzi, tak oczywiście teoretycznie. To sprawa kupującego, by wiedzieć czy na polskich numerach może jechać, czy tymczasowe załatwiać, tak? Rany…trochę mam gęsią skórkę hihi. Chociaż bardzo mily człowiek dzwonił…

  • Ja, osobiście stosuję procedurę dokładnie jak opisuję w artykule. Umowa po ukraińsku jest dokładnie przetłumaczoną kopią polskiej. Obie są do pobrania na tej stronie. Polską wersję zostawiasz sobie, ukraińską dajesz kupującemu. Jest to po prostu ta sama treść. Ukraiński klient nie musi już u siebie tłumaczyć dla swojego urzędu. To jest bardzo dobry i bezpłatny atut wspomagający sprzedaż. Nigdy, nikt w polskim urzędzie nie zakwestionował poprawności procedury. Nie ma żadnych tablic tzw. wywozowych w Polsce jak na teraz. Są tylko czasowe (czerwone). Można ich użyć, ale trzeba we wniosku o wydanie zaznaczyć, że zostaną użyte w celu wywozu sprzedanego auta za granicę. Są odpłatne i nie musimy ich już zwracać do urzędu.

 6. witam chodzi o to ze mam kupca na samochód z ukrainy rzecz w tym że on nie bardzo umie po polsku mówi mi o jakieś opłacie na rok lub 5 dni na ukrainie może mi pomorzecie o co chodzi

  • No, zrób dokładnie tak jak ja i nie wdawaj się w żadne dyskusje. Po prostu zrób tak jak ja. Nic tu nie można ulepszyć jak na razie :),bo jest dobrze.

 7. Witam.
  Kupiłem ok. miesiąc temu auto od firmy na fakturę vat. Auta nie przerejestrowałem na siebie, wykupiłem tylko OC. Teraz chce sprzedać auto. Odezwał się klient z Ukrainy i jest zainteresowany kupnem. Teraz nie wiem czy nie będzie jakiś problemów ze sprzedażą mu auta na spisaną umowę kupna sprzedaży między nim a mną, oryginał faktury zakupu auta od firmy musiał bym mu oddać. I czy ja nie miał bym jakiś problemów z taką sprzedażą ?

 8. Witam,
  Z przeczytanych informacji rozumiem, że sprzedaż na Ukrainę pojazdu zakupionego z 23% vat-em wygląda następująco:

  -wystawiam fakturę vat 0% (którą on sobie sam u siebie przetłumaczy)
  -wpisuję NIP europejski PL (z przodu)
  -daję komplet dokumentów i tablice rej.
  -wypowiedzenie OC (bo oni mają swoje)

  i żegnam się w pokoju z naszym sąsiadem 😉
  i chyba tyle ???

  Jak jest coś nie tak lub o czymś zapomniałem to odpiszcie bo mam klienta na telefonie!

  pozdr
  ml

 9. … a i jeszcze,
  muszę od kupującego otrzymać lub musi on się okazać dokumentem celnym wystawionym na dany pojazd ? ! ? chyba to jest potrzebne ! dla świętego spokoju zrobię skan i raczej to już komplet ? jeśli w ogóle dojedzie 😉

  pozdr
  ml

 10. chce pojechac do lwowa na gielde i sprzedac jak trafi sie kupiec to sprzedam tablice polskie mozna zostawic z samochodem tak mi powiedzieli w wk powrot przez granice ukrainski celnik powie gdzie samochod wiem ze 50 dol i jeszcze samochod jest na matke ale mamy te same nazwiska i kazdy mysli ze to moja zona czy zwykle upowaznienie wystarczy ze jade matki samochodem i czy bez przegladu przejade granice do lwowa prosze o odpowiedz i jakie sa jeszcze niespodzianki.Chce sprzedac tam i wrocic autobusem a mam daleko bo z olsztyna na mazurach 26.07.2016

 11. Jak na Ukraine to tylko z tablicami czerwonymi. Potem trzeba isc z Ukraincem do ubezpieczalni zeby wykupil sobie OC na te czerwone tablice.
  Jak puscisz kolesia na swoich tablicach i OC to powodzenia. Będzie jeździł na nich do konca polisy i jak Ukrainiec będzie mial wypadek to idzie z twojego OC mimo to ze masz umowe i wyrejestrowane auto w Urz. Kom…
  Wiem bo sprzedałem auto na Ukrainę i tak mi powiedzieli w ubezpieczalni.
  Wiec nigdy na polskich tabl. tylko na czerwonych i z OC na nie.

 12. Witam!
  Mam pytanie z innej beczki, auto sprzedałem, umowa spisana, do WK i ubezpieczeni zgłoszone, ale Ukrainiec, chce jeszcze żebym udał się z nim do notariusza, żeby podpisać jakies pozwolenie na wyjazd na Ukrainę, mówi, że wszystko opłaca ect., a pokazuje je tylko na stronie ukraińskiej. Rozgrywaliscie już takie rzeczy. Pozdrawiam

 13. dobre pytanie z tym notariuszem, ja tez sprzedaje auto i zadzwonil do mnie Ukrainiec i rowniez wspominal o notarialnym potwierdzeniu umowy kupna-sprzedazy, tlumaczyl ze bez tego nie wpuszcza auta na Ukraine. Potrzebne mu to czy jakas sciema?

  • Przy samej umowie KS Ukrainiec nie jest wpisany w dowód rejestracyjny i tym samym bez upoważnienia nie wjedzie samochodem na teren Ukrainy. Nawet Polak jadąc na wakacje na teren ukrainy np. autem pożyczonym od ojca powinien takie upoważnienie podbite u notariusza mieć. W praktyce raz się tego czepiają, a raz wystarczy żeby powiedzieć o co chodzi.

  • Korupcja załatwi każde wątpliwości na wschodniej granicy. Ale, jeśli nabywca nalega, to trzeba mu załatwić upoważnienie.

 14. Sprzedałem auto Ukraińcowi na podstawie umowy kupna sprzedazy. Spisałem dane nabywcy z paszportu. Nie ma tam jednak numeru Pesel ponieważ nabywca nie ma nadanego nr Pesel. Zgłosiłem zbycie do WK dostałem pieczątkę. W ubezpieczalni zgłosiłem fakt sprzedaży, nabywca napisał oświadczenie o wycofaniu ubezpieczenia ponieważ go nie chciał. Zostało przyjęte w ubezpieczalni. W tej chwili wiem, że auta znajduje się na Polskich numerach zarejestrowanych na mnie ponieważ nabywca za granice wyjechał na moich nr na Ukrainie. Pytanie brzmi: Czy nie będę miał zadnych problemów w zwiazku z tym, że samochód nie został wyrejestrowany w Polsce i czy Fundusz Gwarancyjny nie przyśle mi do zapłaty kary w związku z tym iż samochód widnieje zarejestrowany dalej na mnie w kraju mimo iż jest za granicą i na pewno już tu nie wróci. Dodam, że dane spisałem z paszportu na którym nie widnieje numer Pesel. Zrobiłem zdjęcia paszportu którym się okazał jak również mam zdjęcia paszportu który obowiązuje go na terenie Ukrainy oraz zaswiadczenie ukraiskie numeru Identyfikacyjnego jakim sie tam posługują.

  • Samochód został sprzedany i tym samym ustał związek prawny z poprzednim właścicielem. Co innego z ubezpieczeniem. Jeśli nowy nabywca nie wykupił swojego ubezpieczenia tymczasowego, to może spowodować skutki. Jeśli spowoduje kolizję w Polsce, to ubezpieczyciel może obciążyć naszą polisę i obniży ulgę, jeśli taką mieliśmy. Dlatego najlepiej użyć ubezpieczenia tymczasowego na wyjazd. Po opuszczeniu UE, auto już nie podlega polskiemu prawu i ubezpieczeniom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *