Sprzedaż samochodu na Ukrainę zdarza się w Polsce coraz częściej.
Powodem zainteresowania sprzedażą samochodu na Ukrainę , jest położenie blisko po sąsiedzku , łatwość dojazdu i szybko rosnąca oferta pojazdów na polskim rynku. Pomimo tego, w internecie krąży mnóstwo niesprawdzonych informacji, które powodują chaos i często zniechęcają Polaków do handlu ze wschodem . Całkiem niesłusznie !
Przećwiczyłem osobiście sprzedaż samochodu na Ukrainę, gdy po ogłoszeniu oferty sprzedaży na mój samochód (lokalizacja woj. podkarpackie) na najbardziej popularnych, polskich płatnych i darmowych portalach motoryzacyjnych odezwała się fala ogromnego zainteresowania kupnem zza wschodniej granicy , na sprzedaż samochodu na Ukrainę.
Sprzedaż samochodu na Ukrainę okazała się bardzo łatwa.
W sumie, zauważyłem dużo większe zainteresowanie i propozycje kupna , niż z rynku polskiego. Po kilku rozmowach okazało się, że powodem tak dużego zainteresowania okazały się opłaty celne. Jak mi wyjaśnili mieszkańcy Ukrainy, to na samochody zarejestrowane jako ciężarowe w UE , cło jest około połowę niższe niż na osobowe.
Szczególnym więc zainteresowaniem na sprzedaż samochodu na Ukrainę , cieszą się wszelkie osobówki z kratką, jak też dostawcze i busy , które z łatwością można po sprowadzeniu i opłaceniu przerobić i użytkować tam jako auta osobowe, zaoszczędzając w ten sposób sporo na podatkach.
Samochody zarejestrowane u nas jako ciężarowe sprzedają się na wschód najlepiej.
Ponieważ chętnych było dużo, a szansa szybkiej sprzedaży , sporo większa niż w Polsce , zdecydowałem się zbadać sytuację i osobiście sprzedać auto na Ukrainę.
Ale… zachęcony powodzeniem , poleciłem też moim znajomym sprzedaż samochodu na Ukrainę i udało im się szybko zbyć swoje auta.
A były całkiem osobowe i można zdecydowanie stwierdzić , że niemłode . Można więc powiedzieć , że się da i nie ma się czego bać , zachowując podstawowe zasady ostrożności. Cena być może podobna jaką mogli by uzyskać u nas , ale sprzedali znacznie szybciej niż jest to możliwe w Polsce.
Aby wykonać sprzedaż samochodu na Ukrainę , wystarczy najprostsza standardowa , jaką używamy u nas. Wybierz sobie tutaj ⇒ UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY – RÓŻNE WERSJE.
Użyj dodatkowo dokładnej kopii polskiej umowy w języku ukraińskim dla swojego klienta, którą znajdziesz niżej. Będzie zaskoczony i mile zadowolony, więc znacznie ułatwisz sobie sprzedaż.
Tu przygotowałem dla Was najnowszy , akceptowany przez wszystkie urzędy – 2021 wzór.
Możecie pobrać jakikolwiek inny z internetu , a jak nie chce się Wam szukać , albo nie jesteście pewni czy będzie aktualny , to pobierzcie sobie moje sprawdzone druki ,
takie , jakie ja używam zarówno na Polskę , jak i sprzedaż samochodu na Ukrainę .
Wybierz poniżej potrzebną Ci wersję umowy do wydrukowania i wypełnienia ręcznie. Klikając na ikonkę otworzysz stronę z umowami.
Wcześniej pobierz sobie instalkę SUMATRA, najmniejszy i najszybszy, polski program do czytania plików .pdf ⇒ TUTAJ
Potrzebujesz wersję DOCX do edycji (wypełnienia na komputerze) i wydrukowania gotowego dokumentu ? Kliknij niżej na grafikę MX. WORD DOCX aby wybrać potrzebny druk na stronie z umowami.
Darmowy edytor DOCX, jeśli nie chcesz płatnego WORD-a, weź sobie ⇒ TUTAJ.
Bądź lepszy niż inni i pobierz wzór umowy kupna sprzedaży auta w języku ukraińskim !
Weź sobie niżej dokładną kopię umowy polskiej w języku ukraińskim i użyj przy sprzedaży. Zaskoczysz swojego zagranicznego klienta profesjonalizmem i sprzedasz skuteczniej.
Pobierz umowę w języku ukraińskim, całkiem za darmo → UKRAIŃSKA UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY.
Poza standardowymi rubrykami do wypełnienia, jak data , miejsce , dane sprzedającego i wszelkie dane auta, ważny dla nas jest tylko nabywca.
W rubryce „nabywca” wpiszcie uważnie dane , takie jak : imię i nazwisko kupującego (możecie używać polskich znaków fonetycznych, gdyby nazwisko okazało się zbyt egzotyczne). Wpiszcie numer paszportu z oryginału, i kto go wystawił .
Albo wystarczy spisać z druku zaproszenia, bo też tam są wszystkie potrzebne dane i oczywiście dokładny adres klienta. Te dane są ważne bardziej dla nabywcy niż dla nas, bo to on będzie załatwiał w swoich urzędach import pojazdu i będzie miał spore problemy gdy mu zabraknie istotnych danych.
Pesel nie występuje w dokumentach ukraińskich , więc go pomijamy, ale numer identyfikacji podatkowej tam mają (odpowiednik naszego NIP) i bardzo chcą , żeby to im wpisać . Wpisujemy go w rubrykę NIP-u nabywcy.
Nabywca bierze umowę , dowód rejestracyjny z kartą pojazdu , nasze ubezpieczenie i jedzie na naszych tablicach do siebie ?
Można i tak, ale nie do końca.
Mamy do wyboru kilka sposobów. Pierwszy, szybki i bez kosztów. Niezwykle prosty, ale obarczony pewnym ryzykiem. Auto na naszych numerach rejestracyjnych, które po sprzedaży spowodowało by szkodę drogową, obciąży historię naszego OC jeśli nie zdążyliśmy zgłosić zbycia pojazdu naszemu ubezpieczycielowi. Dlatego zgłoszenie zbycia pojazdu powinniśmy zrobić w tym przypadku bezzwłocznie, pomimo, że mamy na to 14 dni.
Polskie OC traci ważność po przekroczeniu granicy i wszelkie szkody po opuszczeniu Polski nas nie dotyczą.
Drugi, dość skomplikowany. Niestety odpłatny, ale całkiem bezpieczny. Powinniśmy udać się z ukraińskim kupcem i zawartą umową kupna-sprzedaży do naszego Wydziału Komunikacji. Tam trzeba wypełnić wniosek o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych (tzw. czerwonych). We wniosku musimy zaznaczyć cel wydania, wywóz auta za granicę.
Opłata w tym przypadku wyniesie nie 62, jak normalnie, ale 80 Zł. Tych tablic tymczasowych nie musimy zwracać. Nasze stare tablice rejestracyjne trzeba zdać. Po otrzymaniu tymczasowych tablic udajemy się do dowolnego ubezpieczyciela aby wykupić ubezpieczenie tzw. 30-to dniowe do tablic tymczasowych. Koszt takiego krótkoterminowego ubezpieczenia wyniesie około 100 Zł. Ten sposób urzędowy jest rzadko stosowany, ale istnieje w razie potrzeby.
Teraz kupiec zabiera sobie auto, a my możemy spać spokojnie.
Zdarza się, że kupiec poprosi o notarialne upoważnienie do dysponowania samochodem. Jest to całkiem normalne, pomimo umowy kupna, często wymagane
jest przez ukraińskie służby przy przekroczeniu granicy i wewnątrz kraju.
Po sprzedaży , pozostało skasować należność. Najlepiej w złotówkach. Goście ze wschodu często operują euro , lub dolarami . Podjechałem więc z nabywcą do kantoru, dla pewności . Powiedziałem, że nie chcę go naciągać na kursie i dostałem w zamian sprawdzone 100% pieniądze. Myślę , że nie warto ryzykować wszystkiego w celu zysku paru złotych na bezpośredniej wymianie , wskutek zapłaty fałszywkami.
Czy sprzedaż samochodu na Ukrainę podlega pod Tax Free ?
Zwrot podatku VAT (tak zwany w Unii tax free wywozowe) , za zakupione i wywożone z terenu Unii Europejskiej towary. Zgodnie z przepisami nie ma zastosowania do samochodów , motocykli , łodzi innych większych rzeczy , których gabaryty przekraczają powszechne rozumienie bagażu podręcznego jeśli nie zostały zakupione od firmy zgłoszonej jako płatnik VAT.
Sprzedaż samochodu na Ukrainę nie różni się od krajowej.
Jeśli wybraliśmy sposób bez tablic tymczasowych, to z umową sprzedaży należy udać się do swojego, lokalnego Wydziału Komunikacji i zgłosić zbycie pojazdu.Mamy na to
30 dni.
Nie było najmniejszych problemów i na umowie szybko została przybita urzędowa , czerwona pieczęć zgłoszenia sprzedaży pojazdu z aktualną datą.
W przypadku sposobu pierwszego, nic więcej nie potrzeba. Żadnych innych dodatkowych rzeczy. Żadnych oświadczeń nabywcy , czy zdawania tablic rejestracyjnych. Operacja jest całkowicie bezpłatna.
Podbitą w Urzędzie Komunikacji umowę zbycia pojazdu , możemy zanieść do swojego ubezpieczyciela w celu zakończenia ubezpieczenia. Zgłoszenie zbycia możemy też
dokonać przez internet, wypełniając odpowiedni formularz dostępny na stronie
ubezpieczyciela.To kończy całą procedurę z urzędami.
Opisujcie proszę w komentarzach swoje doświadczenia z handlem samochodami na wschód, aby uchronić jak najwięcej Polaków od mnóstwa oszustów, naciągaczy i złodziejów na temat: sprzedaż samochodu na Ukrainę .
Wszystko OK tylko powinniśmy wysłać pojazd na tablicach wywozowych.
Kupujący (z Ukrainy) powinien zdać stałe tablice w miejscu ostatniej rejestracji i pobrać wywozowe (czerwone litery). Wydziały komunikacji w Polsce to jeszcze stary komunistyczny relikt pomimo dostępu do CEPiK. Każdy wydział interpretuje przepisy po swojemu a pisanie odwołać to strata czasu bo żeby osiągnąć wynik trzeba dojść do WSA czy NSA.
Nie napotkałem na taką trudność , więc po co komplikować. Wiadomo , że bezwład urzędów jest niewyobrażalny. Skoro do tej pory zadziałał najprostszy sposób , to znaczy , że jest zgodny z prawem. Oczywiście z czasem , może to ulec zmianie , znając „pomysłowość” poselską , ale wtedy poszukamy innego prostego rozwiązania. 🙂
„Zdarza się, że kupiec poprosi o notarialne upoważnienie do dysponowania samochodem. Jest to całkiem normalne, pomimo umowy kupna, często wymagane
jest przez ukraińskie służby przy przekroczeniu granicy i wewnątrz kraju.” – jak to dokładnie wygląda z tym notarialnym aktem? Jakie są konsekwencje? Jeśli sprzedaję Ukraińcowi samochód i sporządam umowę zbycia, to co daje ten akt notarialny?
Polska umowa kupna-sprzedaży nie jest honorowana przez ukraińskie służby celne i milicję. Tamtejsze prawo wymaga, aby każdy kierujący pojazdem nie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako właściciel, lub współwłaściciel, posiadał notarialne upoważnienie do dysponowania samochodem. Nam się to wydaje dziwne, ale oni tak tam mają. Dla Polaka sprzedającego, konsekwencji nie ma żadnych. To jest tylko problem kupującego, aby nie miał trudności z wjazdem na Ukrainę i poruszaniem się nowokupionym, obcym autem po swoim kraju. Jeśli jest dobry kupiec i chce upoważnienie, to trzeba mu to dać i tyle.
Witam Panie Jerzy.
Mam u siebie w pracy zatrudnionych Ukraińców. mówili mi że u nich samochody są bardzo drogie. Jakie jest cło na samochody wwożone na Ukrainę? Da się zarobić eksportując auta ?
Trudno mi się wypowiedzieć jak wysokie jest cło i czy da się na tym zarobić. Nie zajmuję się handlem samochodami zawodowo , tylko sprzedaję niepotrzebne z mojej firmy. Na wschód sprzedaję dlatego , że nie muszę czekać miesiącami i wysłuchiwać marudzenia rodzimych klientów. Ukraińcy płacą ile trzeba i jestem zadowolony z szybkości sprzedaży. Oni powiedzieli mi to samo , że u nich drogo i że lubią zarejestrowane jako ciężarowe , bo cło jest dużo niższe. Poradziłem znajomym , żeby spróbowali swoje osobówki sprzedać , na które nie mieli zbytnio chętnych w kraju i też są zadowoleni . Sprzedali w normalnej cenie ,ale za to szybko.
Macie do polecenia jakiś portal aukcyjny, który „śledzą” ukraińcy ?
Na pewno Allegro jest mocno śledzone przez klientów ze wschodu. Szukają głównie w poł.wschodnich województwach, ze względu na bliski dostęp. Jeśli ktoś ma jakieś inne informacje , to proszę, opiszcie swoje doświadczenia. Moja sprzedaż samochodu na Ukrainę z woj. podkarpackiego, była po ogłoszeniach na Allegro.
Auto polisingowe. Wykupiłem prywatnie i sprzedałem jako osoba fizyczna. W przypadku firmy proszę zapytać księgowość. Jak dotąd nie sprzedawałem bezpośrednio z firmy.
Witam,
macie Panowie jakieś doświadczenia w temacie co by samemu pojechać na ukraińską giełdę i sprzedać tam samochód? Teoretycznie nie można potem opuścić kraju bez samochodu, ale jak to wygląda w praktyce? Da się to jakoś obejść? Słyszałem, że wystarczy dogadać się z celnikiem, wiecie może coś więcej na ten temat?
Jeśli Pan sprzedaje auto z firmy to czy nie powinno się wystawić faktury z zerwą stawką Vat?
Proszę o podpowiedź, bo chcę sprzedać samochód, dzwonił klient z Ukrainy i nie wiem jaka jest cała procedura?
Z góry dziękuję. Tomek
Witam, dzisiaj zadzwonił do mnie Pan z Ukrainy, w odpowiedzi na wystawiony przeze mnie w jednym z serwisów internetowych, samochód osobowy na sprzedaż. Jako jedyny nie targowal się i nic mu cena nie przeszkadzała. Jutro ma przyjechać, ale mnie tu straszą znajomi, że jak z Ukrainy, to będę miała kłopoty. Z artykułu wnoszę, że taka sprzedaż nie różni się niczym, od sprzedaży na rodzimym rynku. Pobrałam umowę pl i w ukraińskim języku, ale chyba spiszę naszą….Nie wiem. Dam, co mam i rozumiem, że dalej już nic mnie nie obchodzi, tak oczywiście teoretycznie. To sprawa kupującego, by wiedzieć czy na polskich numerach może jechać, czy tymczasowe załatwiać, tak? Rany…trochę mam gęsią skórkę hihi. Chociaż bardzo mily człowiek dzwonił…
Ja, osobiście stosuję procedurę dokładnie jak opisuję w artykule. Umowa po ukraińsku jest dokładnie przetłumaczoną kopią polskiej. Obie są do pobrania na tej stronie. Polską wersję zostawiasz sobie, ukraińską dajesz kupującemu. Jest to po prostu ta sama treść. Ukraiński klient nie musi już u siebie tłumaczyć dla swojego urzędu. To jest bardzo dobry i bezpłatny atut wspomagający sprzedaż. Nigdy, nikt w polskim urzędzie nie zakwestionował poprawności procedury. Nie ma żadnych tablic tzw. wywozowych w Polsce jak na teraz. Są tylko czasowe (czerwone). Można ich użyć, ale trzeba we wniosku o wydanie zaznaczyć, że zostaną użyte w celu wywozu sprzedanego auta za granicę. Są odpłatne i nie musimy ich już zwracać do urzędu.
witam chodzi o to ze mam kupca na samochód z ukrainy rzecz w tym że on nie bardzo umie po polsku mówi mi o jakieś opłacie na rok lub 5 dni na ukrainie może mi pomorzecie o co chodzi
No, zrób dokładnie tak jak ja i nie wdawaj się w żadne dyskusje. Po prostu zrób tak jak ja. Nic tu nie można ulepszyć jak na razie :),bo jest dobrze.
Witam.
Kupiłem ok. miesiąc temu auto od firmy na fakturę vat. Auta nie przerejestrowałem na siebie, wykupiłem tylko OC. Teraz chce sprzedać auto. Odezwał się klient z Ukrainy i jest zainteresowany kupnem. Teraz nie wiem czy nie będzie jakiś problemów ze sprzedażą mu auta na spisaną umowę kupna sprzedaży między nim a mną, oryginał faktury zakupu auta od firmy musiał bym mu oddać. I czy ja nie miał bym jakiś problemów z taką sprzedażą ?
Witam,
Z przeczytanych informacji rozumiem, że sprzedaż na Ukrainę pojazdu zakupionego z 23% vat-em wygląda następująco:
-wystawiam fakturę vat 0% (którą on sobie sam u siebie przetłumaczy)
-wpisuję NIP europejski PL (z przodu)
-daję komplet dokumentów i tablice rej.
-wypowiedzenie OC (bo oni mają swoje)
i żegnam się w pokoju z naszym sąsiadem 😉
i chyba tyle ???
Jak jest coś nie tak lub o czymś zapomniałem to odpiszcie bo mam klienta na telefonie!
pozdr
ml
… a i jeszcze,
muszę od kupującego otrzymać lub musi on się okazać dokumentem celnym wystawionym na dany pojazd ? ! ? chyba to jest potrzebne ! dla świętego spokoju zrobię skan i raczej to już komplet ? jeśli w ogóle dojedzie 😉
pozdr
ml
chce pojechac do lwowa na gielde i sprzedac jak trafi sie kupiec to sprzedam tablice polskie mozna zostawic z samochodem tak mi powiedzieli w wk powrot przez granice ukrainski celnik powie gdzie samochod wiem ze 50 dol i jeszcze samochod jest na matke ale mamy te same nazwiska i kazdy mysli ze to moja zona czy zwykle upowaznienie wystarczy ze jade matki samochodem i czy bez przegladu przejade granice do lwowa prosze o odpowiedz i jakie sa jeszcze niespodzianki.Chce sprzedac tam i wrocic autobusem a mam daleko bo z olsztyna na mazurach 26.07.2016
jestem z Ukrainy kupie samochod od 1500 -2000zl daje 150 $ aby doprowadzić samochód do Lwów ….moja emeyl romanov_14@mail.ua
tel/+380687133704
szukaj w bunkrach durnych z OUN UPA , bo ja jako Polak za rok będę płacił „sztraf” i Wasze cholerne cło ” poszlinnu” a za 150 ” JEURO” to będzie Ci dobrze robić przez pół roku Ukrainka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polacy nie dajcie się wpuszczać w „przejeżdżania” i „przewiezienia auta” przez granicę UA !!!!! NIE RÓBCIE TEGO, BO BĘDĄ KŁOPOTY DLA WAS !!!!!!!!!!!
debil
Jak na Ukraine to tylko z tablicami czerwonymi. Potem trzeba isc z Ukraincem do ubezpieczalni zeby wykupil sobie OC na te czerwone tablice.
Jak puscisz kolesia na swoich tablicach i OC to powodzenia. Będzie jeździł na nich do konca polisy i jak Ukrainiec będzie mial wypadek to idzie z twojego OC mimo to ze masz umowe i wyrejestrowane auto w Urz. Kom…
Wiem bo sprzedałem auto na Ukrainę i tak mi powiedzieli w ubezpieczalni.
Wiec nigdy na polskich tabl. tylko na czerwonych i z OC na nie.
Witam!
Mam pytanie z innej beczki, auto sprzedałem, umowa spisana, do WK i ubezpieczeni zgłoszone, ale Ukrainiec, chce jeszcze żebym udał się z nim do notariusza, żeby podpisać jakies pozwolenie na wyjazd na Ukrainę, mówi, że wszystko opłaca ect., a pokazuje je tylko na stronie ukraińskiej. Rozgrywaliscie już takie rzeczy. Pozdrawiam
dobre pytanie z tym notariuszem, ja tez sprzedaje auto i zadzwonil do mnie Ukrainiec i rowniez wspominal o notarialnym potwierdzeniu umowy kupna-sprzedazy, tlumaczyl ze bez tego nie wpuszcza auta na Ukraine. Potrzebne mu to czy jakas sciema?
Czy ktos juz przerabial to co pisza koledzy powyzej z tym notarialnym potwierdzeniem umowy?
Przy samej umowie KS Ukrainiec nie jest wpisany w dowód rejestracyjny i tym samym bez upoważnienia nie wjedzie samochodem na teren Ukrainy. Nawet Polak jadąc na wakacje na teren ukrainy np. autem pożyczonym od ojca powinien takie upoważnienie podbite u notariusza mieć. W praktyce raz się tego czepiają, a raz wystarczy żeby powiedzieć o co chodzi.
Korupcja załatwi każde wątpliwości na wschodniej granicy. Ale, jeśli nabywca nalega, to trzeba mu załatwić upoważnienie.
Sprzedałem auto Ukraińcowi na podstawie umowy kupna sprzedazy. Spisałem dane nabywcy z paszportu. Nie ma tam jednak numeru Pesel ponieważ nabywca nie ma nadanego nr Pesel. Zgłosiłem zbycie do WK dostałem pieczątkę. W ubezpieczalni zgłosiłem fakt sprzedaży, nabywca napisał oświadczenie o wycofaniu ubezpieczenia ponieważ go nie chciał. Zostało przyjęte w ubezpieczalni. W tej chwili wiem, że auta znajduje się na Polskich numerach zarejestrowanych na mnie ponieważ nabywca za granice wyjechał na moich nr na Ukrainie. Pytanie brzmi: Czy nie będę miał zadnych problemów w zwiazku z tym, że samochód nie został wyrejestrowany w Polsce i czy Fundusz Gwarancyjny nie przyśle mi do zapłaty kary w związku z tym iż samochód widnieje zarejestrowany dalej na mnie w kraju mimo iż jest za granicą i na pewno już tu nie wróci. Dodam, że dane spisałem z paszportu na którym nie widnieje numer Pesel. Zrobiłem zdjęcia paszportu którym się okazał jak również mam zdjęcia paszportu który obowiązuje go na terenie Ukrainy oraz zaswiadczenie ukraiskie numeru Identyfikacyjnego jakim sie tam posługują.
Samochód został sprzedany i tym samym ustał związek prawny z poprzednim właścicielem. Co innego z ubezpieczeniem. Jeśli nowy nabywca nie wykupił swojego ubezpieczenia tymczasowego, to może spowodować skutki. Jeśli spowoduje kolizję w Polsce, to ubezpieczyciel może obciążyć naszą polisę i obniży ulgę, jeśli taką mieliśmy. Dlatego najlepiej użyć ubezpieczenia tymczasowego na wyjazd. Po opuszczeniu UE, auto już nie podlega polskiemu prawu i ubezpieczeniom.
Panie Jerzy a co z ufg samochod za granica ,w urzędzie zgłoszona sprzedaz czy ufg nie będzie nakładamc kary na byłego właściciela na którego jest samochod
Najpierw zgłoszenie sprzedaży do ubezpieczyciela natychmiast po sprzedaży auta, przerywa wszelkie zobowiązania ubezpieczeniowe po stronie sprzedającego. Przechodzą one w całości na kupującego. Potem dopiero trzeba zgłosić sprzedaż w lokalnym wydziale komunikacji w terminie do 30 dni.
Panie Jerzy nie wiem czy nie wkopalam sie w duże kłopoty bo sprzedalam samochod nie przerejstrowane na mnie , co prawda firma ubezpieczeniowa przyjela umowe oraz zaakceptowała to również WK przyjął moje zgłoszenie zbycia mam pieczątki z data z bycia na obu umowach ale nie wiem czy to mnie uchroni przed kloptami.
Jeśli przed datą sprzedaży nie wystąpiła przerwa ciągłości ubezpieczenia OC, to nie będzie żadnych kłopotów 🙂
witam, kupujący z Ukrainy chce zakupić ode mnie auto, które jest autem firmowym i na które przy sprzedaży wystawię fakt VAT 23%. Cena będzie dla niego atrakcyjna jeśli będzie mógł odzyskać VAT lub zapłacić kwotę netto. Moje pytanie jest następujące, jak najprościej jest przeprowadzić transakcję aby nie komplikować życia ani jemu ani sobie i aby było bezpieznie.
Zaznaczę, że nie mam doświadczenia w sprzedaży samochodów, dlatego proszę o szczegółową informację:)
Będę wdzięczna za podpowiedź
Sprzedający (podatnik VAT) może wystawić osobie fizycznej nieprowadzącej działalności
gospodarczej z poza UE, fakturę ze stawką zerową (0%VAT), ale musi uzyskać z lokalnego Urzędu
Celnego dokument 3-SAD lub IE-599, potwierdzający eksport (wywóz) pojazdu z Polski.
Witam.
Mam podobny problem a właściwie niepewność. Sprzedałem obywatelce Ukrainy auto, mam umowę sprzedaży i jej czytelny podpis i dane z paszportu. Ona wzięła dowód, umowę i ubezpieczenie. Ja od razu zgłosiłem fakt sprzedaży do ubezpieczyciela, wypowiedziałem OC, kończy się ono i tak 22 grudnia. Rozumiem że z umową bez problemu dostanę pieczątkę że auto wyrejestrowane i już nie jest na mnie. A co z ubezpieczeniem które wypowiedziałem? Ważne jest tylko w Pl czy i na Ukrainie na nim jeżdżą? Za tydzień jeśli się kończy to mają obowiązek wykupić już na siebie?
Ubezpieczenie OC nie dotyczy samochodów wywiezionych(sprzedanych) poza UE. Wystarczy potwierdzić sprzedaż na umowie kupna/sprzedaży w Wydziale Komunikacji i zgłosić sprzedaż ubezpieczycielowi przed upływem terminu umowy OC.
Witam, mam pytanie
Sprzedałem w listopadzie auto Ukraincowi.
Po sprzedaży wyłałem skan umowy do ubezpieczyciela A@A.
Dostałem odpowiedź, że nie mogą przyjąć takiej umowy, ponieważ brakuje
adresu nabywcy.
Dane spisałem z paszportu i karty pobytu w RP. Tam nie było danych adresowych.
Twierdzą , że umowa oc dalej obowiazuje i musze ją w styczniu opłacić na kolejny rok.
Czy tak jest w istocie, czy też próbują wyciągnąć ode mnie pieniądze ?
Aby skutecznie rozwiązać umowę OC, niezbędne jest potwierdzenie zbycia pojazdu na umowie sprzedaży, które musimy uzyskać w swoim Wydziale Komunikacji. Umowa musi zawierać wszystkie dane adresowe sprzedającego i kupującego.
Nieprawda, temat przerabiałem kilka tygodni wstecz.
Zgłaszasz zbycie ubezpieczycielowi, który rejestruje u siebie dane nowego nabywcy z umowy sprzedaży (muszą być pełne (!) za wyjątkiem numeru PESEL, którego Ukraincy nie mają) i od tego momentu gówno Cię obchodzi co się dzieje z tym samochodem nawet gdyby roztrzaskał auto za kilkaset tysięcy to wszystko idzie na jego konto. Mowa oczywiście o szkodach na terenie PL i UE, po wyjeździe na Ukraine polskie ubezpieczenie oc już tam nie działa. Wydział komunikacji można przełożyć sobie na „potem”, najważniejsze to powiadomienie ubezpieczyciela pojazdu i to niezwłoczne.
Twoja informacja, po sprawdzeniu, pomoże w stałej aktualizacji artykułu. Dziękuję za czujność.
Witam, zadzwonił do mnie ukrainiec bo chce kupić odemnie samochód tylko że chce abym go przywiózł na Ukrainę aby nie płacic opłat. Jak to wygląda prawnie proszę o odp
Dla własnego dobra, radzę nie wdawać się w takie interesy.To nie jest bezpieczne.
Dostarczyłeś auto na ukraine?
Mam kupca z Ukrainy (osoba prywatna) który chce kupić odemnie mercedesa sprintera 2003 r. zarejestrowanego na firmę. Księgowa twierdzi, wystawienie nabywcy faktury vat na 23% załatwia temat, umowy kupna sprzedaży nie trzeba. Ukrainiec chce notarialne upoważnie na użyczenie samochodu z terminem na 1 rok czasu. I tu rodzi się pytanie czy mogę wystawić Fvat osobie fizycznej z ukrainy ? Czy taka Fvat jest podstawą zbycia samochodu w wydziale komunikacji? I czy w związku z powyższym nie bedzie problemu z wymeldowaniem ubezpieczenia? Teoretycznie co się stanie jeśli samochód za jakiś okres czasu wróci do polski na „moich” blachach i ubezpieczeniu i zaliczy dzwona ?
Wystarczy faktura na osobę fizyczną. Nie potrzeba już innej umowy. FV sprzedaży trzeba potwierdzić w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni i na podstawie tego potwierdzenia rozwiązać ubezpieczenie OC. Notarialna umowa użyczenia jest zapewne potrzebna nabywcy, aby nie zapłacić cła i innych podatków u siebie, ale koliduje z faktem sprzedaży, no bo sprzedający nie jest już przecież właścicielem. Auto będzie tam pewnie jeździło na polskich tablicach, ale polskie OC tam już nie działa. Nie da się przewidzieć wszystkich konsekwencji prawnych, jeśli auto będzie znów odwiedzać UE i spowoduje tu szkody, a wyjdzie na jaw, że jest równocześnie sprzedane i użyczone.
Witam! Sprzedałem auto na Ukraine i tam go przewiołem nie wiedziałem że bede miał teraz z tego problemy Ukrainie zapewnił mnie że po roku wszystko sie prostuje i moge dalej jezdzic na zakupy i nie bedzie problemów Tymczasem dostałem pismo o zgłłoszenie sie na wypostowanie sprawy Niestety nie pojechałem problemy rodzinne Po kilku tygodniach dostałem list o zapłacenie mandatu który jest 3 razy wiekszy od wartosci auta. nie stać mnie żeby tyle zapłacić !!Pytanie co teraz ??? Prosze o radę.
mam to samo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! moja znajoma dzwoni w przyszłym tygodniu do prokuratury w Lwowie .Прокуратура Львівської області
адреса: проспект Т. Шевченка, 17/19, м. Львів, 79005
тел. приймальні – (032)-235-83-92
тел. відділу документального забезпечення – (032)-235-83-53
тел. громадської приймальні – (032)-235-83-80
тел. прес-секретаря прокуратури області – (032)-260-24-21
тел. довіри – (032)-235-44-69
У зв’язку з набранням чинності окремими положеннями Закону України „Про звернення громадян”, у прокуратурі Львівської області звернення громадян та юридичних осіб приймаються:
за телефоном „гарячої лінії” – (032)-235-83-80
на електронну адресу: sekretari@oblprok.lviv.ua
JECHAŁEM w ubiegłym roku poprzez „BLA BLA CAR” Z NIEZNAJOMYM UKRAIŃCEM I „ZAPISAŁ NA MNIE AUTO !!! . Teraz na granicy młoda suczk a tamożniczka nawet nie chciała mi podać nr. samochodu, !!!!! CELNIK DOSTAŁ W ŁAPĘ !!! od ukraińca , a ja za to zapłacę !! niech to szlak trafi !!
Dzien dobry.
Prosze Pana podeslacz skan tego lista zrozumjalo bez nazwyska Pana i szczegolow..
Jestem z Ukrainy i mieszkam teraz w Polsce..
Na ten list Pan chyba moze nie uwazacz bo to podobnie jak by Pan uwazaw na list od Prokuratury Tanzanii..
To robi Ukrainska prokuratura bo ma „przymusowe wparcze z celnikami” od celnikow przez reczni wskazuwki od zlodejskiego uzedu jaki ma autobiznez w Ukrainie.. Cel – przestraszyc bo nic wiencej Panu nie grozi..Ale moze mniej samochodow przez to bede dostarcono do Ukrainy. Takij chyba maja ostatnij „madryj” rozkaz od zlodejew u wladze.
Prokuratura ukrainska w ogule nac nic czasu niema i niema u nej mozliwosciej – bo jest balagan wszendie w Ukrainie a eszcze bede djalala w Polsce – to smiesznie..
Moge tylko powieszic – Ajajaj….
Slyszalem jak Pan powie na granice jak bede wracaw ze poprostu zepsulo sie awto i nadaje celniku papier jaki moze zalatwic w lwowie jaki kolwiek warsztat (liepiej przez taksowarzy) albo ze ukradli ten samochud albo jest spalony (papiery chyba trzeba ale to zalatwicz moze ukrainec) to w ogule niema problemow..
Dla ukraincow z takimi papieramy odniedawna jest problem taki ze na to jest takie sobie pozwolenie od uzedu celnego przecziwko prawa na to nie uwazacz i wszystko ide do sadu a ta sprawa w Ukrainie bardzo dluga droga i skomplikowana.. I sad czesto moze odbyc sie a ty o tym nie wiesz..
Kara dla polaka moze byc tylko zakaz wjazdu do Ukrainy samochodem..Na innem transporcie albo na piechty – wolno.
Niewiem dokladnie jaki termin chyba od 1 do 3 lat.
A „sztraf” jak pisaw gosc powyzej – placi w Ukrainie chyba biedak albo glupek.. Potrafiw on spotkac sie z oszustcom ale od tego nigdy nikt nie bede ubiezpieczony..
Witam,jestem Polakiem kupilem samochód od Polaka i chcę go zarejestrować z myślą żeby kolega Ukrainiec jezdzil nim na Ukrainie.jedno wyjście to darowanie mu połowy wartości pojazdu i rejestracja jako współwłaściciel ale wtedy ubezpieczenie musi być na dwie osoby i wyjdzie drogo a drugie wyjście to rejestracja tylko na siebie i u notariusza spisane upoważnienie na wyjazd tylko co wtedy z ubezpieczeniem?
Polskie OC nie działa na Ukrainie. Trzeba wykupić Zieloną Kartę na wyjazd. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wydają Zieloną Kartę za darmo do swojej umowy OC. Trzeba sprawdzić. Jeśli nie, to trzeba wykupić Zieloną Kartę. Można to też zrobić na granicy, przed wyjazdem. Kolega używa tej karty na Ukrainie i musi mieć notarialne upoważnienie na używanie auta. Po powrocie, opłacone polskie OC nadal działa w PL. Oczywiście jeśli w dowodzie rejestracyjnym jest współwłasność, to upoważnienie notarialne nie jest potrzebne.
Witam,
Pan z ukrainskim paszportem (i polskim) chce wykupic ode mnie auto, mam oc do 7 lipca i chcialby z niego jeszcze skorzystac.
Potrzebuje jednak notarialnego pozwolenia poniewaz, chce pojechac tym autem na jakis czas na ukraine w Czerwcu.
Prosi mnie rowniez o wyrobienie zielonej karty (jest to darmowe w link4).
Czy jezeli auto sprzedam, zarejestuje kupno u ubezpieczyciela i w wydziale komunikacji to nie bede odpowiadal za (teoretyczne) szkody wyrzadzone przez tego Pana na Ukrainie?
Prosze uprzejmie o opinie Panie Jerzy,
Pzodrawiam
Polskie ubezpieczenie nie obowiązuje na Ukrainie. Na wyjazd używa się ubezpieczenia osobnego, „zielona karta” wypełnionego na dane kierowcy.Dodatkowo upoważnienie notarialne, jeśli kierowca jest z Ukrainy, lub ktokolwiek nie wpisany jako współwłaściciel w dowodzie rejestracyjnym.
Witam, wystawiłam auto do sprzedaży na allegro, odezwał się Ukrainiec (i to nie jeden), ale pomimo umowy kupna-sprzedaży on chce ode mnie notarialne upoważnienie do prowadzenia pojazdu, nie chcę się na to zgodzić, bo albo jedno albo drugie… Proszę o opinię…
Skoro samochód zostanie sprzedany na umowę, to z chwilą podpisania, poprzedni właściciel nie ma prawa wystawiania upoważnienia, bo nie jest już właścicielem. Ale praktycznie można wystawić upoważnienie jeszcze przed sprzedażą.Nikt tego nie kontroluje. Wg mnie może tu chodzić o wjazd kupionym samochodem na Ukrainę posługując się upoważnieniem, bo w dowodzie rejestracyjnym jest inny właściciel. Tam jest takie prawo, że każdy kierowca nie wpisany do dowodu rejestracyjnego musi posiadać upoważnienie do używania.
hej
to jak to jest z tym notariuszem?
bo wcześniej napisano
„Pablo, 02/11/2017 o 17:12 :
Czy ktos juz przerabial to co pisza koledzy powyzej z tym notarialnym potwierdzeniem umowy?
Odpowiedz ↓
SM
, 26/11/2017 o 01:58 :
Przy samej umowie KS Ukrainiec nie jest wpisany w dowód rejestracyjny i tym samym bez upoważnienia nie wjedzie samochodem na teren Ukrainy. Nawet Polak jadąc na wakacje na teren ukrainy np. autem pożyczonym od ojca powinien takie upoważnienie podbite u notariusza mieć. W praktyce raz się tego czepiają, a raz wystarczy żeby powiedzieć o co chodzi.
Odpowiedz ↓
Jerzy Morycz
, 05/12/2017 o 17:45 :
Korupcja załatwi każde wątpliwości na wschodniej granicy. Ale, jeśli nabywca nalega, to trzeba mu załatwić upoważnienie.”
Wszystko już jasne z Ukraincami z umową kupna-sprzedaży i z upoważnieniem u notariusza
https://www.autofakty.pl/sprzedaz-auta/sprzedaz-samochodu-na-ukraine-czy-sie-rozni-od-sprzedazy-auta-w-polsce/
dziś sprzedałem auto, spisaliśmy umowę kupna-sprzedaży i poszliśmy do notariusza; gdzie spisaliśmy upoważnienie, że w dniu dzisiejszym sprzedałem auto na podstawie umowy kupna/sprzedaży i w związku z powyższym wyrażam zgodę na poruszanie się autem nowemu właścicielowi na Ukrainę.
Notariusz powiedział, że to normalna sprawa, gdyż Ukrainiec nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym auta jako właściciel, i na granicy polscy celnicy go puszczą bez problemu, ale ukraińscy raczej nie; gdyż dla nich nie jest właścicielem auta mimo posiadanej umowy.
Jeśli chodzi o ominięcie cła to autem na Ukrainę musiałby wjechać właściciel auta Polak, ale jest to bardzo niewskazane, ze wzg na późniejsze konsekwencję.
A jakie są pózniejsze konsekwencje?
Witam a jak to jest z ubezpieczeniem ? Jeśli my sprzedamy samochód na Ukrainę to ubezpieczenie nam zwrócą czy nie?
Tak. Zwrócą tak samo jak przy sprzedaży na Polskę.
Witam,
Ale kiedy może być zwrócona niewykorzystana składka? Chyba tylko wtedy, gdy dostaniemy wypowiedzenie OC od osoby z Ukrainy?
Jeszcze jedno pytanie, co w przypadku gdy osoba z Ukrainy nie kupi nowego OC w Polsce i wypowie OC poprzedniego właściciela (wjedzie na Ukrainę i kupi ukraińskie ubezpieczenie)? Czy wtedy są jakieś problemy dla sprzedawcy czy tylko osoba z Ukrainy już nie może wjechać legalnie tym autem do Polski bo nie ma OC w Polsce?
Dokładnie, to od razu zwracana jest kwota niewykorzystanego ubezpieczenia Autocasco. Jeśli chodzi o OC, to tylko jeśli kupujący rozwiąże umowę OC przed wyjazdem z Polski. Jeśli nie rozwiąże, to nie ma zwrotu, a OC ma ważne do końca umowy. Jeśli opłata była podzielona na raty, to jest ważna do połowy okresu umowy, jeśli sprzedaż była dokonana wcześniej i pod warunkiem, że zgłoszono ją do ubezpieczyciela w terminie 14 dni. Za drugą ratę OC nie musimy już wtedy płacić i nie ma żadnych konsekwencji. Jeśli wypowie umowę, to przy ponownym wjeździe musi sobie opłacić własne ubezpieczenie. Jeśli nie wypowie polskiego OC, to może jeszcze wjeżdżać do Polski do końca terminu umowy, ale jakiekolwiek szkody nie dotyczą już sprzedającego, który wcześniej zgłosił zbycie auta.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jeśli można to zapytałbym jeszcze o jeden szczegół:
Czy w przypadku gdy kupujący wypowie polskie OC w dniu wyjazdu z Polski na Ukrainę i będzie chciał wjechać ponownie do Polski tym samochodem (nieprzerejestrowanym) np. za pół roku, może on kupić legalnie polskie OC za pół roku bez żadnej kary? Czy nie będzie musiał płacić kary za to, że auto nie miało OC przez pół roku w Polsce?
Samochód na polskich nr rejestracyjnych bez ważnego polskiego OC może nie zostać wpuszczony z Ukrainy do Polski. A jeśli zostanie „jakoś” wpuszczony, to może mieć problem z ponownym wyjazdem bez ważnego OC. Nie można też wykupić sobie nowego OC bez zapłaty kary za brak ciągłości ubezpieczenia.
Witam,
Zamierzam sprzedać samochód osobowy na Ukrainie. Po wypełnieniu wszystkich procedur związanych ze sprzedażą, chcę wyjechać do Polski autobusem. Czy nie będę miała problemu na granice ze strony polskiej lub ukraińskiej? Jak mam wytłumaczyć sprzedaż samochodu? Czy jest to legalnie?
Panie Jerzy,
Udało mi się dobrnąć do końca komentarzy… choć nie było łatwo, bo zaczął Pan na prawdę poważny temat.
Jedyne pytanie, jakie mam, to: gdzie najlepiej wystawić ogłoszenie sprzedaży samochodu, żeby lud ukraiński się o nim dowiedział?
Dzień dobry! Jakie ubezpieczenie ma wykupić Ukrainiec, czy krótkoterminowe na 30 dni, które działa tylko w Polsce? bo na Ukrainie jest zielona karta, więc po przekroczeniu granicy kupuje kolejne ubezpieczenie?
Aby dotrzeć zakupionym w Polsce samochodem do Ukrainy, kupujący może użyć ubezpieczenia OC sprzedawcy auta, lub wykupić OC krótkoterminowe. Na obu jest możliwość wielokrotnego wjazdu i wyjazdu z Polski w okresie ważności. Używanie OC sprzedawcy wiąże się z niebezpieczeństwem obciążenia jego historii ubezpieczenia w przypadku szkody z winy kupującego, zanim sprzedający zgłosi zbycie pojazdu u swojego ubezpieczyciela. OC terminowe nie powoduje takiego niebezpieczeństwa, ponieważ jest przypisane wyłącznie do kupującego. Po przekroczeniu granicy ukraińskiej kierowca powinien posiadać wykupioną zieloną kartę (ponieważ nie działa tam polskie OC), aż do czasu zarejestrowania i opłacenia swojego, ukraińskiego ubezpieczenia.
Witam a co jeśli Ukrainiec chce kopic odemnie auto ze mną spisać umowę a potem on to auto zarejestruje na współwłasność z polakiem co z OC bo on chce korzystać z mojego a co jeśli powiem mu że o OC jest do maja przyszłego roku a ja po sprzedaży auta pójdę do zakładu ubezpieczę i miotom rozwiąże umowę OC żeby się zabezpieczyć to skąd on się dowie i czy się dowie że jednak OC już ma nie obowiązujące? czemu wyskakuje komunikat ze juz to powiedziano jak ja tego nie znalazłem?
Zgłoszenie zbycia pojazdu do ubezpieczyciela zwalnia Cię z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez kupującego. Dajesz klientowi dowód opłacenia OC przy sprzedaży. Opłata OC nie jest zwracana przy zgłoszeniu zbycia pojazdu. Kupujący może dalej używać tego samego OC, aż do wygaśnięcia terminu ważności. Potem sam musi sobie dopilnować dalszego swojego ubezpieczenia.
Witam serdecznie Panie Jurku,
Czy ma Pan może jakieś informacje na temat aktualnych czy przyszłych zmian w przepisach ukraińskich dotyczących wwozu aut z Polski? Dostałem informację od znajomych z Ukrainy odnośnie wprowadzania nowych przepisów uniemożliwiających takie czynności. Niestety nie udało mi się znaleźć bieżących informacji na ten temat, a bardzo zależy mi na informacji ze sprawdzonego źródła. Słyszałem też o jakichś zmianach dotyczących cła. Czy wie Pan jak to się wszystko odbywa na obecną chwilę?
Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam,
Marcin
Od Nowego Roku, na Ukrainie będą wprowadzone duże zmiany w przepisach o imporcie i użytkowaniu samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Nowe przepisy opisałem w artykule tutaj —> https://wp.me/p8I6Dy-RN
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Witam Panie Jurku,
Na wstępie dziękuję za wiele cennych informacji, które niejednej osobie zaoszczędzą czasu i ewentualnych nerwów.
Proszę powiedzieć co w sytuacji kiedy sprzedaję obywatelowi Ukrainy samochód uszkodzony (będzie taka adnotacja na umowie kupna-sprzedaży w uwagach), tzn. nie nadający się do jazdy i kupujący ma zabrać samochód na lawecie i ew. wywieźć z kraju? Uszkodzenie jest na tyle poważne, że nieopłacalna będzie jego naprawa (kupujący to akceptuje i raczej interesują go części z tego auta).
Czy w tym przypadku bezpiecznym rozwiązaniem będzie wydanie kupującemu auta na polskich tablicach z dowodem rej. kartą pojazdu i OC, a po sprzedaży udanie się z umową do WK i następnie przesłanie informacji do ubezpieczyciela? Dodam, że OC kończy się za 3 tygodnie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
Rafał
Proszę zacząć od ubezpieczenia, czyli zgłosić jak najszybciej zbycie pojazdu, aby przerwać własną odpowiedzialność za ewentualne przyszłe szkody. Można to zrobić już w dniu sprzedaży. Potem, już się nie spiesząc, trzeba zgłosić sprzedaż w wydziale komunikacji. Jest na to 30 dni od daty sprzedaży. Auto można wydać z polskimi tablicami i dokumentami. Jest to legalne rozwiązanie.