Sprzedaż Samochodu Na Ukrainę

Sprzedaż samochodu na Ukrainę zdarza się w Polsce coraz częściej.

sprzedaż samochodu na ukrainę

Powodem zainteresowania sprzedażą samochodu na Ukrainę , jest położenie blisko po sąsiedzku , łatwość dojazdu i szybko rosnąca oferta pojazdów na polskim rynku. Pomimo tego, w internecie krąży mnóstwo niesprawdzonych informacji, które powodują chaos i często zniechęcają Polaków do handlu ze wschodem . Całkiem niesłusznie !

Przećwiczyłem osobiście sprzedaż samochodu na Ukrainę, gdy po ogłoszeniu oferty sprzedaży na mój samochód (lokalizacja woj. podkarpackie) na najbardziej popularnych,  polskich płatnych i darmowych portalach motoryzacyjnych odezwała się fala ogromnego zainteresowania kupnem zza wschodniej granicy , na sprzedaż samochodu na Ukrainę.

Sprzedaż samochodu na Ukrainę okazała się bardzo łatwa.

W sumie, zauważyłem dużo większe zainteresowanie  i propozycje kupna , niż z rynku polskiego. Po kilku rozmowach okazało się, że powodem tak dużego zainteresowania okazały się opłaty celne. Jak mi wyjaśnili mieszkańcy Ukrainy, to na samochody zarejestrowane jako ciężarowe w UE , cło jest około połowę niższe niż na osobowe.

Szczególnym więc zainteresowaniem  na sprzedaż samochodu na Ukrainę , cieszą się wszelkie osobówki z kratką, jak też dostawcze i busy , które z łatwością można po sprowadzeniu i opłaceniu przerobić i użytkować tam jako auta osobowe, zaoszczędzając w ten sposób sporo na podatkach.

Samochody zarejestrowane u nas jako ciężarowe sprzedają się na wschód najlepiej.

Ponieważ chętnych było dużo, a szansa szybkiej sprzedaży , sporo większa  niż  w Polsce , zdecydowałem się zbadać sytuację  i  osobiście sprzedać auto na Ukrainę.
Ale… zachęcony powodzeniem , poleciłem też moim znajomym sprzedaż samochodu na Ukrainę i udało im się  szybko zbyć swoje auta.

A były całkiem osobowe i można zdecydowanie stwierdzić , że niemłode . Można więc powiedzieć , że się da i nie ma się czego bać , zachowując podstawowe zasady ostrożności. Cena być może podobna jaką mogli by uzyskać u nas , ale sprzedali znacznie szybciej niż jest to możliwe w Polsce.

Aby wykonać sprzedaż samochodu na Ukrainę , wystarczy najprostsza standardowa , jaką używamy u nas. Wybierz sobie tutaj ⇒ UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY – RÓŻNE WERSJE.

Użyj dodatkowo dokładnej kopii polskiej umowy w języku ukraińskim dla swojego klienta, którą znajdziesz niżej. Będzie zaskoczony i mile zadowolony, więc znacznie ułatwisz sobie sprzedaż.

Tu przygotowałem dla Was najnowszy , akceptowany przez wszystkie urzędy – 2021 wzór.

Możecie pobrać jakikolwiek inny z internetu , a jak nie chce się Wam szukać , albo nie jesteście pewni czy będzie aktualny , to pobierzcie sobie moje sprawdzone druki ,
takie ,  jakie ja używam zarówno na Polskę , jak i sprzedaż samochodu na Ukrainę .

Wybierz poniżej potrzebną Ci wersję umowy do wydrukowania i wypełnienia ręcznie. Klikając na ikonkę otworzysz stronę z umowami.

Wcześniej pobierz sobie instalkę SUMATRA, najmniejszy i najszybszy, polski program do czytania plików .pdf  ⇒ TUTAJ

Potrzebujesz wersję DOCX do edycji (wypełnienia na komputerze) i wydrukowania gotowego dokumentu ? Kliknij niżej na grafikę MX. WORD DOCX aby wybrać potrzebny druk na stronie z umowami.

Darmowy edytor DOCX, jeśli nie chcesz płatnego WORD-a, weź sobie  ⇒ TUTAJ.

Bądź lepszy niż inni i pobierz wzór umowy kupna sprzedaży auta w języku ukraińskim !

Weź sobie niżej dokładną kopię umowy polskiej w języku ukraińskim i użyj przy sprzedaży. Zaskoczysz swojego zagranicznego klienta profesjonalizmem i sprzedasz skuteczniej.

Pobierz umowę w języku ukraińskim, całkiem za darmo → UKRAIŃSKA UMOWA KUPNA SPRZEDAŻY.

Poza standardowymi rubrykami do wypełnienia, jak data , miejsce , dane sprzedającego  i wszelkie dane auta, ważny dla nas jest tylko nabywca.

UWAGA ! Zmiana przepisów o opłatach celnych i użytkowaniu pojazdów na Ukrainie od 2019. Przeczytaj koniecznie !

W rubryce „nabywca” wpiszcie uważnie dane , takie jak : imię i nazwisko kupującego  (możecie używać polskich znaków fonetycznych, gdyby nazwisko okazało się zbyt egzotyczne). Wpiszcie numer paszportu z oryginału, i kto go wystawił .

Albo wystarczy spisać z druku zaproszenia, bo też tam są wszystkie potrzebne dane i oczywiście dokładny adres klienta. Te dane są ważne bardziej dla nabywcy niż dla nas, bo to on będzie załatwiał w swoich urzędach import pojazdu i będzie miał spore problemy gdy mu zabraknie istotnych danych.

Pesel  nie występuje w dokumentach ukraińskich , więc  go pomijamy, ale numer identyfikacji podatkowej tam mają (odpowiednik naszego NIP) i bardzo chcą , żeby to im wpisać . Wpisujemy  go w rubrykę NIP-u nabywcy.

Nabywca bierze umowę , dowód rejestracyjny z kartą pojazdu , nasze ubezpieczenie i jedzie na naszych tablicach do siebie ?

Można i tak, ale nie do końca.

Mamy do wyboru kilka sposobów. Pierwszy, szybki i bez kosztów. Niezwykle prosty, ale obarczony pewnym ryzykiem. Auto na naszych numerach rejestracyjnych, które po sprzedaży spowodowało by szkodę drogową, obciąży historię naszego OC jeśli nie zdążyliśmy zgłosić zbycia pojazdu naszemu ubezpieczycielowi. Dlatego zgłoszenie zbycia pojazdu powinniśmy zrobić w tym przypadku bezzwłocznie, pomimo, że mamy na to 14 dni.

Polskie OC traci ważność po przekroczeniu granicy i wszelkie szkody po opuszczeniu Polski nas nie dotyczą.

Drugi, dość skomplikowany. Niestety odpłatny, ale całkiem bezpieczny. Powinniśmy udać się z ukraińskim kupcem i zawartą umową kupna-sprzedaży do naszego Wydziału Komunikacji. Tam trzeba wypełnić wniosek o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych (tzw. czerwonych). We wniosku musimy zaznaczyć cel wydania, wywóz auta za granicę.

Opłata w tym przypadku wyniesie nie 62, jak normalnie, ale 80 Zł. Tych tablic tymczasowych nie musimy zwracać. Nasze stare tablice rejestracyjne trzeba zdać. Po otrzymaniu tymczasowych tablic udajemy się do dowolnego ubezpieczyciela aby wykupić ubezpieczenie tzw. 30-to dniowe do tablic tymczasowych. Koszt takiego krótkoterminowego ubezpieczenia wyniesie około 100 Zł. Ten sposób urzędowy jest rzadko stosowany, ale istnieje w razie potrzeby.

Teraz kupiec zabiera sobie auto, a my możemy spać spokojnie.

 

Zdarza się, że kupiec poprosi o notarialne upoważnienie do dysponowania samochodem. Jest to całkiem normalne, pomimo umowy kupna, często wymagane
jest przez ukraińskie służby przy przekroczeniu granicy i wewnątrz kraju.

Po sprzedaży , pozostało skasować należność. Najlepiej w złotówkach. Goście ze wschodu często operują euro , lub dolarami . Podjechałem więc z nabywcą do kantoru, dla pewności . Powiedziałem, że nie chcę go naciągać na kursie i dostałem w zamian sprawdzone 100% pieniądze. Myślę , że nie warto ryzykować wszystkiego w celu zysku paru złotych na bezpośredniej wymianie , wskutek zapłaty fałszywkami.

Czy sprzedaż samochodu na Ukrainę podlega pod Tax Free ?

Zwrot podatku VAT (tak zwany w Unii  tax free wywozowe) , za zakupione i wywożone z terenu Unii Europejskiej towary.  Zgodnie z przepisami nie ma zastosowania do samochodów , motocykli , łodzi innych większych rzeczy , których gabaryty przekraczają powszechne rozumienie bagażu podręcznego jeśli nie zostały zakupione od firmy zgłoszonej jako płatnik VAT.

Sprzedaż samochodu na Ukrainę nie różni się od krajowej.

Jeśli wybraliśmy sposób bez tablic tymczasowych, to z umową sprzedaży należy udać się do swojego, lokalnego Wydziału Komunikacji i zgłosić zbycie pojazdu.Mamy na to
30 dni.

Nie było najmniejszych problemów i na umowie szybko została przybita urzędowa , czerwona pieczęć zgłoszenia sprzedaży pojazdu  z aktualną datą.

W przypadku sposobu pierwszego, nic więcej nie potrzeba. Żadnych innych dodatkowych rzeczy. Żadnych oświadczeń nabywcy , czy zdawania tablic rejestracyjnych. Operacja jest całkowicie bezpłatna.

Podbitą w Urzędzie Komunikacji umowę zbycia pojazdu , możemy zanieść do swojego ubezpieczyciela w celu zakończenia ubezpieczenia. Zgłoszenie zbycia możemy też
dokonać przez internet, wypełniając odpowiedni formularz dostępny na stronie
ubezpieczyciela.To kończy całą procedurę z urzędami.

Opisujcie proszę w komentarzach swoje doświadczenia z handlem samochodami na wschód, aby uchronić jak najwięcej Polaków od mnóstwa oszustów, naciągaczy i złodziejów na temat: sprzedaż samochodu na Ukrainę .